Nagłówek / nazwa firmy

Slogan slogan slogan

Tytuł serwisu

Gall Anonim

autor najstarszej kroniki polskiej w języku łacińskim. Prawdopodobnie był benedyktyńskim mnichem i wiele wskazuje na to, że na dwór Bolesława Krzywoustego przybył z Węgier, z klasztoru św. Idziego w Samogyvar. Nie był jednak Węgrem, ale prawdopodobnie Francuzem, gdyż klasztor w Samogyvar aż do XIII w. przyjmował wyłącznie Francuzów. Przydomek Gallus nadał mu w XVI w. kronikarz Marcin Kromer. Gall Anonim przybył do Polski na początku XII w. (na pewno przed rokiem 1113) i przebywał w kancelarii książęcej.

Kronika, którą Gall napisał, jest dziełem o bardzo dużej wartości historycznej i obejmuje czasy aż od legendarnego Popiela do rządów Bolesława Krzywoustego, choć kończy się dość gwałtownie w roku 1113. Autor skupił się szczególnie na rządach Bolesławów: Chrobrego, Śmiałego i Krzywoustego. Swoją relację kronikarz oparł na relacjach uczestników wydarzeń, tradycji ustnej i własnych spostrzeżeniach. Mimo bliskich związków z dworem księcia Bolesława Krzywoustego starał się obiektywnie przedstawić fakty, co jest szczególnie widoczne przy opisie konfliktu króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem ze Szczepanowa czy charakterystyce Władysława Hermana.

Gall zdecydowanie popierał dążenia Krzywoustego do koronacji i był bardzo krytycznie nastawiony do Niemców i Czechów. Kronika powstała najpewniej w latach 1112-16 i jest podzielona na trzy księgi; w każdej z nich zawarta jest dedykacja w formie listu oraz wierszowany epilog. Napisana jest prozą, miejscami zrytmizowaną, a w tekście znajdują się też wstawki rymowane, jak np. tren o śmierci Bolesława Chrobrego. Wyraźnie widać, że autor wzorował się na średniowiecznej francuskiej tradycji kronikarskiej. Możliwe też, że kronika powstała na zamówienie, a na pewno głównym motywem jej napisania była dla autora nadzieja otrzymania nagrody materialnej, o którą dopomina się we wstępach do pierwszej i trzeciej księgi. Wyraźnie stawia też Krzywoustemu za wzór hojność Chrobrego i Śmiałego. Nie wiadomo, dlaczego kronika urywa się nagle na wypadkach 1113 r., ale wiele do myślenia daje przedmowa do